Verjetno ni nikogar med nami, ki ne bi poznal vsaj enega prijatelja, znanca, sodelavca ali sorodnika, ki bi zbolel za rakom. Vsi vemo, da je rak zelo smrtonosna bolezen, ki je vedno bolj razširjena, zato jo je potrebno resno jemati.
Pri raku gre za neobičajno delitev in kopičenje celic, kar povzroči nastanek tumorja. Čeprav govorimo o eni bolezni, pa je rak zelo raznolika bolezen. Različne vrste raka se med seboj razlikujejo po tem, kjer v telesu nastane, po pogostosti, zdravljenju in končnemu izidu.
V rakavo celico se lahko spremeni katerakoli celica v telesu
Nenadzorovana delitev celic se lahko zgodi kjerkoli v našem telesu in v rakavo celico se tako lahko spremeni katerakoli celica v telesu. Odgovor na to, za kakšen rak gre, nam da mikroskopski pregled tkiva, na podlagi katerega ločimo 4 kategorije raka.
80 % raka uvrščamo med karcinome oziroma maligne tumorje, ki zrastejo v celicah vrhnjice, ki gradijo večino telesnih organov. Sarkomi zrastejo iz celic opornih tkiv in se pojavljajo v vezivu, maščevju, kosteh in hrustancu. Kadar se rak pojavi v krvi, govorimo o levkemiji, če pa celice postanejo rakaste v bezgavkah, govorimo o limfomih.
Uspešnost zdravljenja je odvisna od njegovega zgodnjega odkrivanja
Zavedati se moramo, da je nenadzorovana delitev celic nepovratna in najprej povzroči, da se rakave celice začnejo vraščati v sosednja tkiva. Sprva nastanejo tumorji, a se lahko zelo hitro razširijo po mezgovnicah v bezgavke in kasneje v oddaljene organe. Za zdravljenje raka je zato ključnega pomena, da ga odkrijemo, ko je še v obliki tumorja.
Proces zdravljenja raka je zato močno odvisen od tega, v katerem stadiju je bolezen. Hitreje kot je rak odkrit, večja je možnost ozdravitve. Razveseljivo pa je, da so zelo napredovale tudi metode zdravljenja, zato se z rakom lahko uspešno spopadamo.